Anoreksja i bulimia - leczenie i diagnoza.

Psychiatra dziecięcy i młodzieżowy to właściwa osoba do leczenia zaburzeń odżywiania, również u dorosłych!

Anoreksja najczęściej ujawnia się między 10 a 30 r.ż. a bulimia 16 a 18 r.ż. Oba zaburzenia występują od 10-20 razy częściej u kobiet niż u mężczyzn. Dobry psychiatra dziecięcy wie, że anoreksja to ciężkie i zagrażające życiu zaburzenie psychiczne. Psychiatria dziecięca ocenia, że ok połowa pacjentów z anoreksją i bulimią cierpi na depresyjne zaburzenia nastroju różnego typu. 

Anoreksja charakteryzuje się wypaczonym obrazem własnego ciała oraz stosowaniem drastycznych ograniczeń dietetycznych, ćwiczeń fizycznych i innych działań prowadzących do znacznego niedożywienia (co najmniej 15% w stosunku do należnej masy ciała dla wieku i płci). Utrata wagi ciała jest celowo wywołana lub podtrzymywana przez pacjenta. Nie musi jednak dochodzić do utraty masy ciała! Bardzo częstym zjawiskiem wśród dojrzewającej młodzieży jest opóźnienie lub brak przyrostu masy ciała zgodnego ze wzrostem pacjenta. Psychiatra dziecięcy w analizie wagi ciała osób poniżej 18 r.ż. posługuje się częściej siatkami centylowymi niż BMI. Pacjenci prezentują ponadto zaburzenia hormonalne tarczycy, nadnerczy oraz zaburzenia w wydzielaniu hormonów płciowych.Może dochodzić do zatrzymania się miesiączki lub opóźnienia w wystąpieniu pierwszej miesiączki w życiu. U mężczyzn dochodzi do spadku libido. Dobry psychiatra dziecięcy i młodzieżowy pomoże zaplanować niezbędne badania! Psychiatria dziecięca posiada obecnie narzędzia do walki z zaburzeniami odżywiania!

W przypadku bulimii utrata masy ciała (lub jej niedobór) rzadko przekracza 15%. Bulimia pojawia się u ok. 15 - 30% pacjentów z jadłowstrętem psychicznym w ciągu 2 lat od początku choroby. Bulimia to występujące co najmniej 2 razy w tygodniu przez trzy kolejne miesiące epizodyczne, niekontrolowane, gwałtowne spożywanie bardzo dużych ilości pokarmów o charakterze kompulsyjnym, z prowokowaniem wymiotów i stosowaniem środków przeczyszczających i/lub moczopędnych, głodzeniem się, intensywnym wysiłkiem fizycznym. Wszystkie te działania mają na celu zapobieganie przyrostowi masy ciała. Prezentowane zachowania nie poddają się kontroli chorego.

Diagnostyka anoreksji i bulimii powinien prowadzić dobry psychiatra dziecięcy z doświadczeniem w leczeniu zaburzeń odżywiania. Diagnoza wymaga określenia profilu objawów oraz często struktury rodziny. W razie konieczności zaleca się wykonanie badań laboratoryjnych lub obrazowych.

Leczenie anoreksji i leczenie bulimii polega głównie na oddziaływaniach terapeutycznych, choć w wielu przypadkach konieczne jest również stosowanie leków.

Liczy się czas!

Jako psychiatra dziecięcy wielokrotnie spotykam się z sytuacją, gdzie pacjent mimo wcześniejszej świadomości rodziców o zaistniałym problemie, trafia do diagnozy po wielu miesiącach. W takiej sytuacji nawet dobry psychiatra dziecięcy potrzebuje czasu na osiągnięcie sukcesu. 

Jeśli masz wątpliwości to już właściwy czas na konsultację!

Pamiętaj! Psychiatria dziecięca i dobry psychiatra dziecięcy rozwieją twoje wątpliwości!

Sprawdź listę niepokojących objawów, które powinny skłonić cię do konsultacji! Kliknij

Zobacz na facebooku

Google+