Anoreksja i bulimia

Zaburzenia odżywiania to odbiegające od normy schematy jedzenia, które przynoszą szkodę pacjentowi oraz powodują jego cierpienie lub cierpienie bliskich osób. Właśnie te cechy anoreksji i bulimii powodują, że ich leczenie wymaga interdyscyplinarnego podejścia i współpracy psychiatry, psychologa i często dietetyka.

Głównymi zaburzeniami odżywiania, które leczy psychiatra dziecięcy są anoreksja (jadłowstręt psychiczny) i bulimia (żarłoczność psychiczna) oraz wymioty psychogenne, a u młodszych dzieci odmowa jedzenia. Obecnie coraz częściej spotyka się sformułowania jak ortoreksja i diabulimia.

Nie zwlekaj z konsultacją, dowiedz się wszystkiego od specjalisty.

Anoreksja to poważne i zagrażające życiu zaburzenie, a nie zwyczajny problem z odchudzaniem!

Leczenie anoreksji i bulimii wymaga szerokiej wiedzy z zakresu psychiatrii oraz chorób wewnętrznych. Ponadto psychiatra dziecięcy musi wykazać się wnikliwością, ponieważ pierwsze objawy zaburzeń odżywiania mogą przebiegać podstępnie i występować na długo przed tym jak zauważą je rodzice. Zapoznaj się z pokazem slajdów z prezentacji wygłoszonej na V Ogólnopolskiej Konferencji Dietetyki. Znajdziesz w niej listę najczęściej spotykanych objawów i zachowań typowych dla zaburzeń odżywiania u dzieci i młodzieży.

Leczenie anoreksji i leczenie bulimii - liczy się czas! 

W leczeniu zaburzeń odżywiania niezwykle ważnym elementem jest czas trwania objawów. Im krótszy tym lepsze rokowanie w leczeniu! Psychiatra dziecięcy odpowie na twoje pytania związane z diagnozą i leczeniem bulimii i anoreksji.

Jeśli obawiasz się, że problemy z jedzeniem twojego dziecka mogą być czymś więcej niż zwykłą dbałością o dietę... to pewnie masz rację!

Skonsultuj się z psychiatrą dziecięcym! Diagnoza anoreksji i diagnoza bulimii leży w jego kompetencjach. Jest to diagnoza lekarska, która jest konieczna w prowadzeniu terapii.

prev next

Zobacz również informacje na blogu.

Skonsultuj się z doświadczonym dietetykiem zrzeszonym w Polskim Stowarzyszeniu Dietetyków. Nasi zaufani partnerzy to Centrum Leczenia i Edukacji Żywieniowej Medical Diet!