Diagnoza autyzmu i zespołu Aspergera

Pierwsze objawy autyzmu można obserwować na prawdę wcześnie.

Im młodsze dziecko tym trudniejsza i bardziej wymagająca jest diagnoza. U starszych dzieci, które poddane były już badaniom psychologicznym i logopedycznym często wystarcza wizyta u psychiatry dziecięcego.

W MEDICO diagnozę stawiamy w oparciu o standard MAA (Multi-Agency Assessment). Określa on skład zespołu diagnostycznego, który powinien zawierać

  • specjalistę psychiatrii dziecięcej
  • psychologa z doświadczeniem klinicznym 
  • pedagoga specjalnego lub logopedę

Tak stworzony zespół zapewnia dokładną i specjalistyczną diagnozę. Należy pamiętać, że diagnoza autyzmu nie leży w kompetencji neurologa dziecięcego, gdyż obejmuje ona wiele aspektów właściwych psychiatrii.


Zbawienna diagnoza autyzmu!

Może brzmi to niewiarygodnie, ale w przypadku autyzmuustalenie diagnozy jest iście zbawienne! Wielokrotnie poważniejsze konsekwencje niesie za sobą odwlekanie diagnozy, unikanie jej lub wypieranie! Każdy miesiąc bez terapii to niesie za sobą pogłębianie się i utrwalanie deficytów rozwojowych. Wczesne wspomaganie rozwoju przynosi tym lepsze efekty im wcześniej zostało wprowadzone. Do bezpłatnego korzystania z wczesnego wspomagania rozwoju upoważnia orzeczenie o niepełnosprawności dziecka, w którym znajda się zalecenia o objęciu dziecka wczesnym wspomaganiem. Do orzeczenia z kolei konieczna jest diagnoza.

Powstaje coraz więcej ośrodków i fundacji udzielających terapii dzieciom z opóźnieniami rozwojowymi czy autyzmem, jednak "wąskie gardło" systemu stanowi wręcz znikoma dostępność do diagnozy. Rozpoznanie autyzmu czy zespołu Aspergera to kluczowy element wychowania dziecka z całościowymi zaburzeniami rozwojowymi. Daje ono niezbędne informacje oraz otwiera możliwości uzyskania świadczeń.


Długie oczekiwanie a rozpoznanie autyzmu i jego leczenie!

Oczekiwanie 18 miesięcy w kolejce do diagnozy autyzmu i jej ustalanie przez kolejne 2 miesiące to bezpowrotnie stracony czas. Szybkie wdrożenie terapii jest jednym z korzystnych rokowniczo czynników. Rok dla trzylatka to 33% jego życia! To tak jakby 20 latek oczekiwał 6,5 roku na diagnozę. A proporcje te są jeszcze bardziej niekorzystne biorąc pod uwagę ogromną dynamikę rozwoju w pierwszych latach życia. Psychiatra dziecięcy uświadomi ci, że Tą dynamikę rozwoju możesz wykorzystać lub bezpowrotnie zaprzepaścić. Wybór jest prosty... Utrwalone i nie poddane oddziaływaniom deficyty rozwojowe znacznie trudniej poddają się terapii. 

Psychiatra dziecięcy poprowadzi Cię przez proces terapii. Zespół diagnostyczny ustali postępowanie dla Twojego dziecka. Psychiatria dziecięca wymaga poświęcenia czasu i serca naszym Pacjentom!

Jesteśmy dla was! Umów się na szybką diagnozę dziecka w kierunku autyzmu dziecięcego przez zespół doświadczonych specjalistów MEDICO!

Zapoznaj się także z informacjami o objawach autyzmu oraz leczeniu autyzmu.