Autyzm - objawy, diagnoza, leczenie

W porównaniu z krajami zachodniej Unii Europejskiej i innymi krajami wysokorozwiniętymi nadal plasujemy się na końcu listy pod względem rozpoznawalności autyzmu we wczesnym dzieciństwie.

Uważa się, że kryteria diagnostyczne autyzmu to najlepiej skonstruowane kryteria w psychiatrii dziecięcej. Jednak sprawa jest tylko z pozoru prosta. Psychiatra dziecięcy musi umieć się nimi swobodnie posługiwać, stosując zarówno kryteria klasyfikacji ICD jak i amerykańskiej klasyfikacji DSM. Psychiatria dziecięca nieustannie ewoluuje. W klasyfikacji chorób i zaburzeń psychicznych DSM doszło do swoistej rewolucji. Zniknęło rozpoznanie zespołu Aspergera, który wspólnie z autyzmem został ujęty w grupę całościowych zaburzeń rozwojowych o różnym nasileniu objawów. Niewykluczone, że w niedługim czasie podobne zmiany nastąpią w Europie. Co to zmienia dla pacjenta? Jedynie nazwę diagnozy! Jednak obecnie psychiatria dziecięca stosuje szerokie kryteria rozpoznawania autyzmu, co znajduje już swoje odzwierciedlenie we wzrastającej wykrywalności autyzmu w USA.

Nie należy czekać do 3 r.ż. na rozwój mowy. Liczy się czas do wdrożenia terapii! Objawy, które można zaobserwować przed 3 r.ż. to:

  • brak komunikacji niewerbalnej (gesty, próby dotykania w celu nawiązania kontaktu, etc.)
  • opóźnienie mowy lub regres w zakresie wykształconej już mowy
  • powtarzające się nie służące zabawie ruchy zwłaszcza w obrębie palców i dłoni (manieryzmy, ruchy stereotypowe)
  • fascynacja przedmiotami w ruchu
  • brak reakcji na głośne dźwięki
  • nadmierna reakcja na dźwięki ciche lub w akceptowalnej normie
  • niechęć do bliskości cielesnej
  • brak reakcji na osoby znajdujące się w otoczeniu (brak reakcji wzrokowej lub całkowity brak reakcji)

Poziom świadomości społeczeństwa wzrasta, dlatego jeśli pojawiają się wątpliwości co do funkcjonowania dziecka należy udać się na konsultację. Dobry psychiatra dziecięcy ustali diagnozę. Psychiatria dziecięca nieustannie zmaga się z powszechnie panującym poglądem: "ma jeszcze czas" lub "ja też mało mówiłem w jego wieku". Diagnozę autyzmu stawiamy w oparciu o standard MAA (Multi-Agency Assessment). Wieloetapowy specjalistyczny proces diagnozy zapewnia trafność rozpoznania. Doświadczenie zespołu gwarantuje rzetelność ustalania diagnozy zespołu Aspergera i autyzmu. Wyszkolenie zesepołu w kierunku diagnostyki całościowych zaburzeń rozwojowych od lat wykorzystujemy w praktyce. O doświadczeniu nabytym w pracy w poradniach zdrowia psychicznego dla dzieci i młodzieży, poradniach psychologiczno-pedagogicznych, oddziałach psychiatrii dziecięcej i młodzieżowej oraz fundacjach pomocy dzieciom z autyzmem możesz przeczytać tutaj

Uspokajająca postawa różnych specjalistów nie wyklucza prowadzenia diagnozy autyzmu przez psychiatrę dziecięcego!

Zobacz co jest przydatne na wizycie u psychiatry dziecięcego? Kliknij>>