Psychiatra dziecięcy w czasie COVID-19. E-WIZYTY w czasie zarazy!

Psychiatra dziecięcy ONLINE?

W związku z wyjątkową sytuacją epidemiologiczną musimy podejmować wyjątkowe działania, aby zapewnić ciągłość opieki dla naszych Pacjentów. O ile w innych specjalizacjach lekarskich wideokonsultacje są rzadkością ze względu na specyfikę zawodu o tyle w psycholog dziecięcy i psychiatra dziecięcy w różnym zakresie korzystali z nich na co dzień. Wizyty przez telefon dla pacjentów przebywających daleko to częsta praktyka w naszym zawodzie. W MEDICO zawsze staraliśmy się unikać konsultacji psychiatrycznych online, bo w czasach kiedy mieliśmy wybór korzystaliśmy z rozwiązań przynoszących najwyższą jakość i bezpieczeństwo. Obecnie pozostajemy bez wyboru. Pozostają nam trzy opcje:
 • rezygnacja z opieki nad pacjentami
 • zastosowanie środków zabezpieczających (maski, kombinezony, przyłbice, czepki)
 • kontynuacja opieki w ramach e-wizyt

Pierwsze rozwiązanie nie godzi się lekarzowi i psychologowi. Pozostawienie pacjenta bez opieki to nie jest rozwiązanie. Niektórzy zwłaszcza mali pacjenci wymagają bezwzględnie kontynuacji opieki. Pełnimy specyficzną i czasem nieodzowną rolę w życiu rodzin naszych pacjentów.
Co do drugiego rozwiązania to uważamy, że prowadzenie konsultacji z dziećmi w pełnym zabezpieczeniu, czyli zarówno pacjent, rodzic jak i lekarz w pełni ubrani w stroje zabezpieczające uniemożliwi nawiązanie jakiejkolwiek relacji z pacjentem. Poza tym jak ubrać 2-3 latka w ten cały ekwipunek? Jak obserwować tiki, jak reakcje pacjenta spod tego całego rynsztunku? Zwiększenie ryzyka zakażenia poza domem pozostaje kolejnym dylematem.
Dobry psychiatra dziecięcy i dobry psycholog dziecięcy bazuje na wiedzy, doświadczeniu, umiejętności budowania relacji z pacjentem niezależnie od okoliczności i początkowego nastawienia pacjenta.

leczy tak lub takjpg


Korzyści i ograniczenia z E-WIZYTY!

W ostatnim czasie z przymusu i pilnej potrzeby osobiście jako psychiatra dziecięcy prowadziłem e-wizyty moich pacjentów w postaci wideokonsultacji. Oprócz kontynuacji leczenia analizowałem również sam przebieg wizyty, korzyści płynące z kontaktu z pacjentem online oraz ograniczenia jakie niesie za sobą to rozwiązanie. Oto kilka moich przemyśleń dotyczących konsultacji na odległość przy użyciu wideokomunikatora:

Korzyści:
 • możliwość kontynuacji opieki nad pacjentem
 • brak konieczności wychodzenia z domu
 • dziecko jest konsultowane w swoim naturalnym środowisku domowym
 • dzieci czują się swobodnie w kontakcie online - dla niech taki sposób komunikacji to codzienność
 • brak kłopotów z organizacją transportu, opieki
 • możliwość uzyskanie E-RECEPTY, E-ZWOLNIENIA
 • trudności w obserwacji niesfornego dziecka
 • psychiatra czerpie dane z wywiadu i obserwacji pacjenta, dlatego trudno jest zdiagnozować nowego pacjenta
 • konieczność dostarczenia oryginału zaświadczeń

Za pewne z czasem pojawią się kolejne przemyślenia dotyczące E-WIZYT, ale już wiem na podstawie moich doświadczeń, że w przypadku niektórych moich pacjentów, którzy przyjeżdżają na wizyty często kilkaset kilometrów umożliwię im wideokonsultacje po okresie pandemii. Na pewno nie będzie tak się odbywać każda wizyta, bo nic nie zastąpi kontaktu osobistego z pacjentem, ale część wizyt będzie można tak odbyć. Zależnie od stabilności stanu pacjenta może co 2 lub co 3 wizyta?E-WIZYTA nie taka straszna
Ostatecznie uważam, że E-WIZYTA zakorzenić się na stałe w medycynie, a w szczególności w psychiatrii dziecięcej i psychologii dziecięcej. Prawdopodobnie pandemia COVID-19 przełamała tabu w medycynie jakim było użycie mediów cyfrowych w leczeniu pacjentów.


Czy warto odkładać wizyty
Z największym prawdopodobieństwem sytuacja epidemiologiczna nie zmieni się w czasie kilku następnych miesięcy. Odkładanie wizyt może spowodować niebezpieczeństwo utraty ciągłości leczenia, a zwłaszcza farmakoterapii. Dodatkowo koniec dużej liczby zakażeń nie będzie oznaczać końca ryzyka zakażenia. Dopiero po całkowitym ustaniu zakażeń będzie bezpiecznie. Łatwo sobie wyobrazić falę pacjentów w potrzebie zgłaszających się do lekarzy, którzy z pewnością nie będą w stanie zaspokoić potrzeb medycznych wszystkich pacjentów.DLATEGO NIE ODKŁADAJ WIZYTY! JEŚLI OBECNIE ODCZUWASZ POTRZEBĘ ODBYCIA WIZYTY, TO ONA NIE MINIE. NIE CZEKAJ DO OSTATNIEJ CHWILI...