Psychiatria dziecięca i psycholog a wakacje!

Jak wykorzystać skutecznie wakacje? Zobacz co na ten temat mówi psychologia i psychiatria dziecięca?

Nie warto czekać na wrześniowy wybuch! Należy wykorzystać wakacje do leczenia dzieci z zaburzeniami psychicznymi i psychologicznymi! Zmniejszenie ogólnego napięcia emocjonalnego dziecka w wakacje pozwala na więcej w terapii. Ponadto dziecko pozostaje stale pod opieką bliskiej osoby, która może na bieżąco monitorować efekt włączonego leku. Psychiatra dziecięcy wspólnie z rodzicami ma wtedy czas na odpowiednie działania. Daje to także możliwość przygotowania dziecka na kolejny etap edukacji.

Nie popełniaj powszechnego błędu uważając, że po wakacjach będzie lepiej! To, że jest lepiej najczęściej nie wynika z wyleczenia lub rozwiązania problemu, ale braku konfrontacji z nim. Brak stresu szkolnego, obniżone wymagania rodzica, większa tolerancja na niewłaściwe zachowania. Problemy wrócą ze zdwojoną siłą na początku roku szkolnego, kiedy odzwyczajone od nauki dziecko zostanie ponownie osadzone w realiach szkolnej ławki. Nie da się omijać problemu emocjonalnego lub wychowawczego i liczyć na jego rozwiązanie.

Najczęstszymi zaburzeniami psychicznymi, których objawy łagodnieją w wakacje są zaburzenie opozycyjno-buntownicze, zaburzenia zachowania, ADHD, nadruchliwość, tiki, lęki, zaburzenia emocjonalne, anoreksja, bulimia, natręctwa a nawet w pewnym zakresie depresja.

Autyzm i jego objawy podobnie jak objawy zespołu Aspergera powinny być relatywnie stałe, ale w przypadku tych zaburzeń może dojść zarówno do ich złagodzenia jak i nasilenia. Zmiana otoczenia, mniej zajęć szkolnych może dać pozytywny efekt w postaci zmniejszonej drażliwości lub nasilić ją z powodu łamania schematu dnia i rytuałów.

KONTAKT