Ułatw dziecku powrót do szkoły!

Powrót do szkoły niezależnie od dziecka rodzi napięcie emocjonalne u dziecka i rodziców. U jednych większe, u innych wręcz nieodczuwalne i często ograniczone do stresu związanego z przygotowaniem przyborów szkolnych. Koniec wakacji to koniec pewnego wyjątkowego dwumiesięcznego okresu w życiu każdego dziecka, po którym następuje powrót do codziennej rutyny szkolnej. Rutyny, nie koniecznie nudy! Uczęszczanie do szkoły obok posłuszeństwa wobec rodziców to tak naprawdę główne obowiązki dziecka w wieku szkolnym, podobnie jak dla rodzica pracowanie i dbanie o zdrowie rodziny. Dobry psychiatra dziecięcy i psycholog dziecięcy wiedzą, że podobnie jak rodzice mają problem z ponownym wdrożeniem się w pracę po urlopie, podobnie dziecko ma problem z powrotem do rutyny szkolnej. Te trudności są prawdopodobnie większe z powodu niedojrzałości emocjonalnej oraz długiego okresu wolnego od szkoły. Dlatego problem z powrotem do szkoły dotyczy każdego dziecka i w każdym wieku! W tym wypadku nie ma znaczenia diagnoza autyzmu, diagnoza ADHD czy zaburzeń emocjonalnych. Trudności z powrotem do szkoły należy rozpatrywać jedynie w kontekście tego, co rodzic może zrobić dla dziecka aby mu to ułatwić. Należy przy tym liczyć się, że dzieci choćby z diagnozą ADHD czy innych zaburzeń wieku dziecięcego np. diagnozą autyzmu mogą mieć większe trudności, choć bardzo często jest odwrotnie. Na szczęście sposoby, które ułatwią powrót do szkoły można w większości zrealizować jednakowo dla każdego dziecka niezależnie czy psychiatra dziecięcy ustalił jakieś diagnozy czy nie. W powrocie do szkoły trudnością jest nie tylko „rozleniwienie umysłu”, ale także zaburzony czy „rozluźniony” tzn. niekonsekwentny system zasad panujących w domu, który uległ rozluźnieniu w wakacje. To „rozluźnienie” jest czymś zupełnie normalnym, a nawet korzystnym rozwojowo. Daje dziecku sygnał, że nastał czas urlopu od szkoły. Psychiatra dziecięcy powie rodzicom, że wynika to z troski rodzicielskiej, bo podobnie jak rodzice jadąc na urlop nie trzymają się zasad codziennego funkcjonowania panujących w ich pracy, podobnie dziecko nie powinno w wakacje żyć według zasad szkolnych. Dlatego powrót do szkoły może być trudny, ale jest to naturalna kolej rzeczy, która w przyszłości zaowocuje łatwiejszym wdrażaniem się do pracy po urlopie. Tym łatwiejszym im bardziej konsekwentnie będziemy pilnować, aby po wakacjach wdrażać omówione w dalszej części tego artykułu sposoby.

Co zatem radzi psychiatra dziecięcy?

Moje doświadczenia jako psychiatry dziecięcego i wielokrotne rozmowy z rodzicami dzieci zupełnie zdrowych i obciążonych zaburzeniami psychicznymi pozwoliło na wypracowanie prostych sposobów, których wdrożenie na parę dni przed szkołą ułatwia dziecku powrót do szkoły i umożliwia dobry start w nowym roku szkolnym.

W ostatnich paru dniach wakacji poświęć dziecku swój czas. Sam zmień swoje nastawienie, że to ostatni tydzień tzw. laby i należy z niego maksymalnie skorzystać. Nawet będąc na urlopie zaangażuj się w następujące czynności.

 • Graj z dzieckiem w gry logiczne, łamigłówki, zgadywanki, krzyżówki. W takich sytuacjach dziecko musi używać pamięci, logicznego myślenia, planowania i przewidywania. Pozwala to „rozruszać głowę”.
 • Kładź dziecko regularnie spać o tej samej godzinie, najlepiej zbliżonej do tej, o której dziecko będzie chodzić spać w roku szkolnym. To samo dotyczy regularnego wstawania. Zmieniając rytm dobowy zacznij od wcześniejszego wybudzenia, a nie od położenia dziecka na siłę do łóżka.
 • Przydziel proste obowiązki w domu, które musza być wykonane w ograniczonym czasie.
 • Po śniadaniu zadaj dziecku 20-30 minut dziennie zadań z zakresu przedmiotów szkolnych. Zacznij od tych, które sprawiają najmniej trudności, ale nie powinna to być np. plastyka. Wyniki pracy muszą być możliwe do zweryfikowania, aby nie kończyło się to zwykłym patrzeniem w kartkę. Przydziel nagrody za starannie wykonaną prace w skupieniu. Efekt pracy oceniaj dopiero w dalszej kolejności.      
 • Zainteresuj dziecko przedmiotami na następny rok. Przeanalizuj wspólnie podstawę programową. Nawet jeśli się trochę zmieni dziecko będzie miało poczucie bezpieczeństwa, że nic go nie zaskoczy. Zwykła widza, że w drugim semestrze na matematyce będzie głównie geometria daje poczucie stabilizacji i zmniejsza niepewność.
 • Zrób zakupy do szkoły razem z dzieckiem – pozwól wybrać piórnik, kredki, plecak i zeszyty, strój sportowy. Zaangażuj dziecko, w kompletowanie przyborów szkolnych.
 • Pochwal dziecko za osiągnięte w poprzedniej klasie sukcesy wymieniając je szczegółowo i powiedz jakie to dla ciebie ważne.
 • Pokaż dziecku, że jesień też może być fajna i nie jest to czas, gdy tylko życie roślin zamiera. Poprawi to nastawienie dziecka do szkoły w ponure jesienne dni. Nawet w takie dni można robić fajne rzeczy. Pokaż to dziecku!
 • Ustalić konkretne nagrody za dobre wyniki w nauce i zachowanie. Na tym etapie optymistycznie można pominąć rozmowę o konsekwencjach za zachowania niepożądane, ale ważne jest aby w przypadku ich wystąpienia szybko reagować.
 • Zrób coś wyjątkowego w ostatni dzień wakacji zaznaczając, że to na zakończenie wakacji. Idź do kina, na pizzę do ulubionego kolegi czy koleżanki lub gdziekolwiek, ale pozwól dziecku wybrać samodzielnie.
 • Pokaż dziecku koleżeński aspekt szkoły. Opowiadanie kolegom z klasy wspomnień z wakacji itd.
 • Bądź konsekwentnym rodzicem, ale nie myl bycia bezwzględnie konsekwentnym z byciem bezwzględnym. Bezwzględna konsekwencja odnosi się głównie do nagród i służy rozwojowi i wychowaniu dziecka bez stresu, płaczu i wymuszania. Dobry psychiatra dziecięcy powie, że to niekonsekwencja rodziców jest najczęstszą przyczyną buntowania się dzieci wobec swoich obowiązków. Będąc niekonsekwentnym szkodzisz swojemu dziecku. Ulegając zapewniasz SOBIE chwilowy spokój kosztem narastania oporu wobec obowiązków dziecka.
 • Pamiętaj aby zachować stosunek nagród do kar w granicach 7:3. Jest to często trudne, ale zamiast narzekać lub karcić, że nie zostały dokończone cztery zadania pochwal, że świetnie zostały zrobione dwa i zaoferuj swoją pomoc.

Wszystkim dzieciom i ich rodzicom życzymy łatwego i radosnego powrotu do szkoły!

W MEDICO pracują tylko doświadczeni specjaliści, którzy pomagają wielu dzieciom i ich rodzinom w codziennych i niecodziennych trudnościach!

Kontakt

Inne Specjalizacje w MEDICO

Polub nas na facebook'u

g+